Hlavní stránka Prodej rostlin - eshop Návody na pěstování To nejlepší ze sbírky Info o sbírce Info o webu Facebook
English Fotografie a popisy Poradna Šlechtitelské novinky Obchodní spolupráce Výstavy Výzkum
Návody na pěstování > Výsevy semen masožravých rostlin

Výsevy semen masožravých rostlin

Rosnatky (Drosera)

       Přestože jsou semena rosnatek mimořádně drobná, klíčí zpravidla velmi dobře. To je třeba při jejich výsevu brát v úvahu. Semena vyséváme přímo na povrch čisté mokré rašeliny, nijak je nezasypáváme. Pro výsev je lepší použít přehnutý papír, aby byla semena rozsypána na povrch substrátu rovnoměrně a nepříliš hustě. Drobné semenáčky, které se objeví po 3 až 5 týdnech od výsevu jsou též velmi malé a je třeba je nechat růst několik měsíců, než dosáhnou velikosti alespoň 5 mm, kdy je možné je bez větších ztrát rozsazovat. Kdyby byla semena na začátku vyseta příliš hustě, semenáčky by se udusily. O výsevy rosnatek pečujeme stejně jako o dospělé rostliny.V závislosti na podmínkách a druhu dorůstají rosnatky dospělé velikosti za jeden až tři roky.

       
       
Semenáčky Drosera capensis dva týdny
po vyklíčení. Skutečná velikost asi 0,8 mm.
       
Semenáčky D. capensis tři týdny po vyklíčení.
Skutečná velikost asi 1 mm.
       
Půl roku staré semenáče D. capensis.

Mucholapka podivná (Dionaea muscipula)

       Semena mucholapek je třeba před vlastním výsevem 4 týdny stratifikovat. Stratifikace je proces, kdy ve vlhku a nízkých teplotách (0 - 5° C) dojde k nabuzení semen k následnému klíčení. Stratifikaci lze snadno provést například tak, že semena zabalíme do kousku navlhčené vaty, uzavřeme do igelitového sáčku a takto zabalené je vložíme na měsíc do lednice. Literární zdroje uvádějí různou dobu stratifikace, nicméně v našem provozu jsme experimentálně zjistili, že čerstvá semena mají nejlepší klíčivost právě po 4 týdenní stratifikaci. V našich podmínkách zpravidla 95%.
       Po vyndání z lednice se semena vysévají na povrch substrátu pro mucholapky (rašelina s hrubším pískem 3:1) následně klíčí po 3 - 5 týdnech. Výsev je vhodné udržovat nejdříve ve vysoké vzdušné vlhkosti (sklenice, akvárium) a po vyklíčení postupně malé rostlinky uvykat na nižší vlhkost a větraný vzduch. Malé mucholapky, přibližně do věku půl roku spíše než přímé slunce preferují dostatek rozptýleného světla nebo polostín. To platí zejména pro malé semenáčky, větším semenáčům je třeba dopřávat slunce víc. Napodobíme tak situaci, kdy semenáč mucholapky vzejde v mechu nebo zástinu jiných rostlin a postupně prorůstá na plné oslunění.
       Vzhledem k tomu, že semena mucholapek velmi rychle ztrácejí klíčivost je třeba založit jejich výsev (nejdříve stratifikaci) jakmile je získáme. Po roce mohou mít klíčivost méně než 10%, zatímco čerstvá zpravidla více než 90%. V dobrých podmínkách dorůstá mucholapka dospělé velikosti ve stáří roku a půl od výsevu.

               
       
Klíčící semenáčky mucholapek v detailu.

       
       
Květináč 6 x 6 cm s klíčícími semeny
mucholapky.
       
Pět měsíců staré semenáče mucholapek.

Špirlice (Sarracenia)

       Semena špirlic je třeba před vlastním výsevem 2 měsíce stratifikovat. Stratifikace je proces, kdy ve vlhku a nízkých teplotách (0 - 5° C) dojde k nabuzení semen k následnému klíčení. Stratifikaci lze snadno provést například tak, že semena zabalíme do kousku navlhčené vaty, uzavřeme do igelitového sáčku a takto zabalené je vložíme na dva měsíce do lednice. Lze doporučit po měsíci semena překontrolovat a v případě že se objeví plíseň je přebalit do čisté navlhčené vaty, ale jinak lehké zaplesnivění semena v klíčení neohrožuje.
       Stratifikovaná semena vyséváme na povrch stejného substrátu jaký se používá pro dospělé rostliny (základní substrát pro MR, viz zde… ) Květináč se semeny je vhodné umístit do vyšší vzdušné vlhkosti (např. do sklenice, která bude částečně uzavřená, aby tam bylo vlhko, ale nepřehřívala se). Semena začnou klíčit po 3 až 4 týdnech. V případě, že předem nebyla provedena stratifikace, vyklíčí po 3 týdnech jen malá část semen (10 - 20 %) a zbytek vyklíčí v průběhu roku až roku a půl.
       Po vyklíčení není nutné udržovat dále vysokou vzdušnou vlhkost. Jakmile semena začnou klíčit, je možné sklenici nebo akvárium s výsevem otevřít, aby nádoba více větrala a když semenáčky po čtyřech týdnech vytvoří první láčku, je možné umístit výsev k ostatním rostlinám na volný větraný vzduch. V prvním roce nepotřebují semenáčky špirlic přímé slunce, lépe prosperují v polostínu nebo při dostatku rozptýleného světla. V přírodě vyklíčí v mechu nebo ve stínu dospělých rostlin a tak je možné malé semenáče pěstovat právě třeba v zástinu starších sbírkových exemplářů. V dalších letech semenáče pěstujeme na plném slunci.
       V prvním roce dorůstají malé špirlice v závislosti na druhu velikosti 3 - 5 cm a každý rok přirůstají přibližně na dvojnásobek velikosti z minulé sezóny. Dospělé rostliny získáme od výsevu za 4 - 6 let podle toho o jaký druh se jedná. Např. Sarracenia flava vykvétá v dobrých podmínkách již 4. rokem, S. leucophylla a S.oreophila zpravidla až 6. rokem po výsevu. Semena sklizená z rostlin je možné uchovávat dlouhodobě v suchu v lednici. Klíčivost si drží velmi dlouho, zpravidla 5 - 10 let. Klíčivost samozřejmě postupně klesá, ale po 3 - 5 letech je zpravidla ještě na poloviční úrovni než u zcela čerstvých semen.
       Pro založení výsevu je optimální období říjen, listopad, prosinec nebo leden. Dáme-li stratifikovat semena např. 1. 12., vyséváme je 1. 2. a na konci února vyklíčí. V prvních dvou týdnech semenáčky příliš světla nepotřebují, ale na začátku března už začínají první slunné dny a právě vyklíčené semenáčky tak mají celou sezónu až do listopadu na to aby před první zimou co nejvíce zesílily. S ohledem na toto časování je o něco méně vhodná doba pro výsev únor a březen a potom září. Zcela nevhodným obdobím pro zakládání výsevů špirlic je období od dubna do srpna. Semena získaná v tomto období je lépe uschovat v suchu v lednici a dát je stratifikovat až v listopadu nebo prosinci.

       
       
Klíčící semeno Sarracenia purpurea ssp. venosa.         Měsíc staré semenáčky S. minor var. minor.        
Semenáče špirlic na konci první růstové sezóny
v optimální kondici.

       
       
Dobře zvládnutý výsev špirlic na konci první vegetační sezóny.