Sarracenia (purpurea x leucophylla)
x
minor var. okefenokeensis

... velká červená forma.


Charakteristika:

Délka láček: 60 cm
Průměr obústí: 6 - 7 cm
Postavení láček: vzřímené
Základní zbarvení láček: zelené
Fenestrace: zejména v zadní části láčky, nepatrně také na okraji víčka
Žilkování: bohaté na víčku a uvnitř pasti
Plošné červené zabarvení: na slunci se téměř celá rostlina zbarvuje do červena
Víčko: široké 10 - 12 cm, mírně zvlněné
Sloupek: velmi široký
Počet pastí na růstovém vrcholu: 5 - 8
Květ: 8 cm, červený s jasně žlutým pruhem po obvodu - nádherný!
Počet semen v semníku: 400 - 800
Kritická teplota v zimě: -5° C

Původ:

       
Matka
       
Otec
S. purpurea x leucophylla
       
S. minor var. okefenokeensis

Tento kříženec byl vytvořen v roce 1997 jako jeden z mých prvních pokusů s genetikou. Květ Sarracenia (purpurea x leucophylla) byl sprášen pylem z S. minor var. okefenokeensis. Získal jsem tenkrát 810 výborně klíčivých semen. Pro vlastní sbírku jsem vybral dvě rostliny. Jednu z nich typickou - takovou, jaká byla většina. A pak druhou (tu jsem vybral dříve), která vykazovala mimořádně zajímavý znak. A sice bílé tečky na okraji zeleného víčka. To byl pro mne malý, ale zjevný zázrak. Špirlice mají buď fenestraci po celém vršku láčky jako u S. leucophylla, nebo S. psittacina a nebo pouze v "zátylku" jako u S. minor. Vzhledem k původu rostliny jsem čekal bílý zátylek a zelené víčko. Jeden semenáček se však lišil…

       
Rostlina ve stáří dvou let. Na okraji víčka začíná být zřetelná fenestrace.

Milý semenáček však rostl a rostl… Nejdříve se mezi sesterskými rostlinami začal vymykat červenějším zbarvením. S přibývajícím věkem přešlo zbarvení od růžové k sytě červené v bezmála celé délce láček. Bílá fenestrace zůstala. Rostlina však dále mohutněla, předčila všechny sesterské rostliny a postupem času se stala dominantou skleníku. V současné době je již rostlina dospělá. Láčky dosahují výšky 60cm, maximální šířku obústí jsem naměřil 7cm a šířku víčka 12cm. Láčky mají objem téměř 0,5 litru… Během sezóny rostlina vytvoří 5-8 pastí, které navíc přetrvávají až do jara, takže rostlina působí velmi dekorativně celý rok.

               
4 roky stará rostlina.
Dospělá rostlina
... ve skleníku s ostatními.

Kromě poněkud pompézního vzhledu tento kříženec vyniká svým květem. (Ano, "pompézní" je dobré slovo. Rostlina je obrovská, červená, ale tvar láček se mi osobně až zas tak nelíbí!) Květ mi na celé rostlině připadá nejkrásnější a považuji ho za vůbec nejkrásnější květ, jaký jsem u špirlic viděl. Řada kříženců mezi žluto- a červenokvětými druhy má květy podobné, ale nikdy ne tak pěkně tvarované, velké a kontrastně zbarvené. Květy této rostliny jsou asi 8cm velké, sytě červené se zářivě žlutým pruhem u báze korunních plátků. V mých podmínkách kvete tento kříženec v dubnu a semena dozrávají v září. V tobolce bývá kolem 600 semen, která mají velmi dobrou klíčivost, kolem 90%.

       
Květ.
       
Květ.

       
       
Rostlina ve sbírce.
       
Pohled proti slunci.








O úroveň výš...         Na hlavní stránku...