Sarracenia (purpurea x leucophylla) x flava var. flava

               

Charakteristika:

Délka láček: 50 - 60 cm
Průměr obústí: 5 - 6 cm
Postavení láček: vzpřímené
Základní zbarvení láček: zelené nebo žlutozelené
Fenestrace: vyvinuta velmi slabě, zpravidla je nezřetelná
Žilkování: jemné, červené
Plošné červené zabarvení: není vyvinuto
Víčko: srdčité, na okrajích mírně zvlněné
Sloupek: středně široký až široký
Počet pastí na růstovém vrcholu: 5 - 7
Květ: červený, značně velký
Množství semen v semeníku: 200 - 300
Kritická teplota v zimě: - 7° C

Původ:

       
Matka
       
Otec
       



       
Kříženec celkovým vzhledem a tvarem láček poněkud upomíná na samotnou Sarracenia flava var. flava, ale díky vlivu S. purpurea a S. leucophylla je robustnější a košatější. Celkově lze říci, že se jedná o jednu z nejmohutnějších špirlic.

       Křížení Sarracenia (purpurea x leucophylla) a S. flava var. flava bylo provedeno s vizí, že výsledkem bude špirlice s průměrně zbarvenými láčkami, které však budou elegantně tvarované a rostlina bude dosahovat impozantních rozměrů. Především jsem však očekával velmi dobrý růst, u semenáčků rychlé přírůstky a u dospělých rostlin značnou odolnost. Předpokládal jsem že křížením mohutné S. purpurea x leucophylla a rychle rostoucí S.flava vznikne hybrid, který udělá radost především začátečníkům, jimž poroste přímo před očima.

       Výsev byl skutečně velmi vitální. Semenáčky sice nepřirůstaly tak závratnou rychlostí, jak jsem očekával, ale i tak mohu přírůstky zpětně hodnotit jako dobré. O tyto rostliny moc velký zájem nebyl a tak zkončily v menším množství v květinářstvích. Pro svoji sbírku jsem vybral dva typické exempláře. Sbírkový klon označený "A" je mírně hubenější, než "B". V zimě 2003 byla rostlina "A" napadena plísní a téměř celá uhnila, aniž bych měl záložní oddělek. S velkým úsilím se mi ji však podařilo zachránit a následně i rozmnožit.

       
       Rostlina (klon) "B" mezitím dorostla do dospělé velikosti a v roce 2005 poprvé vykvetla. V pravou chvíli jsem byl bohužel pryč, takže plně vyvinutý květ jsem zatím neviděl, ale... Když jsem odjížděl, mělo poupě asi 2 dny do otevření, bylo tmavě rudé a velké asi jako mužská sevřená pěst. Zkrátka obrovské. To co se z něho vyvinulo, bylo zajisté největším květem, jaká jsem kdy - neviděl :-) . Dokládají to i korunní plátky, které mi máma po opadu zalisovala. Květ podle jejího měření měl 14cm a byl tmavě červený, korunní plátky byly tmavě cihlově červené. Květ máma podle mých instrucí sprášila se Sarracenia oreophila, od čehož jsem si sliboval velmi dobře rostoucí kříženec mimořádně podobný samotné S. oreophila. Zkrátka ideální materiál pro začínající pěstitele, kteří by si jednou rádi tento vzácný a občas nevděčný druh osvojili. Z obřího semeníku jsem však nakonec sklidil jsem 7 semen...

       Láčky Sarracenia (purpurea x leucophylla) x flava var. flava dosahují výšky 50 - 60 cm. Jsou vystoupavé, mírně vykloněné od růstového vrcholu, takže rostlina působí košatějším dojmem, než otcovský botanická druh S.flava var. flava. Láčky jsou zelené nebo žlutozelené, zdobené jemným červeným žilkováním. Víčko je okrouhle srdčité, na okrajích mírně zvlněné. Sloupek je středně široký. Fenestrace po S. leucophylla je téměř nezřetelná.
       

       Kříženec Sarracenia (purpurea x leucophylla) x flava var. flava bych doporučil především začínajícím pěstitelům, kteří chtějí mít doma vděčnou špirlici impozantních rozměrů s poměrně elegantními láčkami. Vřele lze doporučit i novější, výrazněji žilkovanou "verzi" S. (purpurea x leucophylla) x flava var. ornata, kterou jsem vyšlechtil v roce 2004 a semenáče budou dostupné od léta 2006 do rozebrání. Pro dobrý růst vyžadují oba kříženci velmi dobré oslunení, nejlépe přímý sluneční úpal.




Zpět k ostatním hybridním špirlicím (Sarracenia)...         Na hlavní stránku...

Back to general level...         Main page...