Sarracenia minor var. okefenokeensis
x
(purpurea x flava)

               

Charakteristika:

Délka láček: 30 - 50 cm
Průměr obústí: 5 - 6 cm
Postavení láček: šikmo vzpřímené
Základní zbarvení láček: žlutozelené
Fenestrace: velmi slabě vyvinuta
Žilkování: výrazné, zejména na spodním okraji víčka
Plošné červené zabarvení: vyvinuto pouze v náznacích, u starších láček a pouze při dobrém oslunění
Víčko: zaoblené, mírně vzpřímené
Sloupek: široký
Počet pastí na růstovém vrcholu: 5 - 7
Květ: žlutý nebo žlutorůžový
Množství semen v semeníku: 50 - 100
Kritická teplota v zimě: - 5° C


Původ:

       
Obrázek zatím není k dispozici.
Matka
       
Otec
       
Sarracenia purpurea x flava


Tento hybrid jsem vytvořil v roce 1998 na základě značného úspěchu podobného křížení, kde místo Sarracenia flava figurovala S. leucophylla. Oproti kříženci mezi S. minor a S. purpurea x leucophylla je kříženec S. minor x (purpurea x flava) poněkud drobnější, má méně výraznou fenestraci, zato žilkování láček je propracovanější a při dobrém oslunění se základní zbarvení láček mění v ozdobný žlutozelený až žlutý odstín.

       
       Láčky jsou vystoupavé, při nevhodné kultivaci (nedostatek světla) však mají tendenci poléhat. Délka pastí se pohybuje bezi 30 a 50 cm v závislosti na podmínkách, ale též na vlastnostech konkrétní rostliny. Obústí je zpravidla protažené v před. Sloupek je velmi široký, téměř nevyvinutý a víčko nasedá ve značné šíři. Víčko je oválné až mírně srdčité a poměrně velké. Je střechovitě prohnuté díky vlivu S. minor, ale mírně zvednuté díky vlivu S. purpurea.

       Zbarvení láček může být při dobrém oslunení rostlin velmi dekorativní. Jak již bylo výše napsáno, základní zbarvení láček je v různých odstínech žlutozelené a je dále doplněno výraznou žilnatinou. Ta je nejvýraznější v oblasti víčka, zejména pak na jeho spodní straně. Prochází-li přes víčko sluneční paprsky, působí kombinace žluté barvy a tmavě červeného žilkování velmi dekorativně. Fenestrace je u křížence vyvinuta jen slabě a je patrná v procházejícím světle v zadní části láčky, podobně jako u S. minor.
       

       Květy jsou žluto-oranžové, nebo žluté. Jejich velikost se pohybuje mezi 5 a 6 cm.

       Kříženec je středně teplomitlný a dobře snáší i slabší mrazy, bezpečně do -5° C. Pro dobrý růst potřebuje pokles teploty v zimním období a v době růstu maximální možné oslunění. Při zhoršeném oslunění jsou láčky zbarveny jen nevýrazně a poléhají. S. minor var. okefenokeensis x (purpurea x flava) může být velmi dekorativní součástí každé sbírky, pouze dostupnost je omezená vzhledem k tomu, že rostliny vytvářejí malé množství oddělků.

       
S. minor var. okefenokeensis x flava (vlevo) a
S. minor var. okefenokeensis x (purpurea x flava) (vpravo)
pro porovnání celkového vzrůstu.
       
Dospělá rostlina křížence
S. minor var. okefenokeensis x (purpurea x flava)
Zpět k ostatním hybridním špirlicím (Sarracenia)...         Na hlavní stránku...

Back to general level...         Main page...