Sarracenia leucophylla x (purpurea x leucophylla)

(červená forma)

       
       
               

Charakteristika:

Délka láček: 70 cm
Průměr obústí: 4 - 5 cm
Postavení láček: vzpřímené
Základní zbarvení láček: zelené
Fenestrace: výrazná, zejména na víčku a kolem obústí
Žilkování: višňově červené, velmi výrazné,
Plošné červené zabarvení: není vyvinuto
Víčko: vzpřímené, jemně zvlněné
Sloupek: široký
Počet pastí na růstovém vrcholu: 3 - 5
Vytrvalost láček v zimním období: u většiny láček během zimy zasychá víčko nebo celá horní část pastí
Květ: tmavě červený
Množství semen v semeníku: 100 - 300
Kritická teplota v zimě: -5° C


Původ:

vložit obrázek         vložit obrázek
Matka
       
Otec
S. leucophylla
       
S. purpurea x leucophylla

Mám-li si vybrat jedinou špirlici, kterou "bych si vzal na pustý ostrov", pak by to byla právě tato rostlina. Byla vybrána z výsevu křížení mezi S. leucophylla a křížencem S. purpurea x leucophylla, které jsem provedl v roce 2001. Jedná se tedy o jednoduchého zpětného křížence.

       
       Všechny semenáčky byly velmi vitální a tak jsem již po roce předběžně vybral dva pro svoji sbírku. Jeden z nich se jevil jako průměrný, ukazující typický vzhled výsevu. Druhý mě upoutal nápadným žilkováním. Obvykle z výsevů vybírám pouze typické jedince nikterak se nelišící od většiny. Ačkoliv jsem zde vybíral mezi (pouze) 4 - 6 cm velkými rostlinami, měl jsem dojem že z toho červeně žilkovaného semenáče může vyrůst něco zajímavého a bylo by škoda zahodit jej jako atypický zmetek.

       Během následující sezóny (2003) se tato domněnka potvrdila. Rostlina dosáhla výšky asi 15cm a koncem léta vytvořila tři láčky, které mě přesvědčily o tom že zřejmě v rukou držím opravdový klenot.
       

       Předpokládal jsem že se rostlina přiblíží v dalším roce (2004) svému dospělému vzhledu a velikosti. Malinko v napětí jsem očekával, jestli si kříženec svoji barevnost udrží a nezmění se pouze lehce nadprůměrnou rostlinu. Nestalo se tak. Délka láček dosáhla 25-30 a zbarvení rostliny dále přibralo na intenzitě.

       
       Spodní dvě třetiny láček jsou u popisované rostliny světle zelené, horní třetin je pak hustě červeně žilkovaná. Víčko a obústí je zdobené dobře vyvinutou bílou fenestrací. Červené žilkování tmavne se stářím láček. Čerstvě otevřené láčky jsou téměř zelenobílé a žilkované pouze lehce. Již dva týdny po otevření láčky je však červené zbarvení velmi intenzivní a získává barvu která mi nejvíce připomíná zralé višně nebo víno z nich vyrobené. Toto červené zbarvení však zcela nezakrývá fenestraci, jak tomu u podobných kříženců bývá. Na slunci tak rostlina září kombinací jasně bílé a višňově fialové barvy.
       

       Víčka láček jsou vzpřímená podobně jako u základního křížence S. purpurea x leucophylla. Okraj víček je nápadně zvlněný, což velmi dobře ladí s barevností rostliny. Výška 30 cm dosažená v době tvorby této stránky není jednoznačně finální. Vzhledem k původu rostliny předpokládám, že maximální délka láček se bude pohybovat mezi 60 - 70 cm, přičemž průměr obústí by mohl být 4 - 5 cm.

       
       Stejně jako celá rostlina i její květ se velmi podobá botanickému druhu Sarracenia leucophylla. Je poměrně velký 6 - 7cm a sytě malinově červený. Díky vlivu Sarracenia purpurea jsou však korunní plátky poněkud kratší. Rostliny vytváří v semenících zpravidla 100 - 200 dobře klíčivých semen, v případě zdařilého opylení i více..
       


       
       
       
Květy fotografované proti
květnové jarní obloze.

       
       
       
               Zpět k ostatním hybridním špirlicím (Sarracenia)...         Na hlavní stránku...

Back to general level...         Main page...