Sarracenia hybrid "1"

Charakteristika:

Délka láček: 15 cm
Průměr obústí: 3 cm
Postavení láček: poléhavé
Základní zbarvení láček: žlutozelené
Fenestrace: středně vyvinuta v zadní části láčky
Žilkování: velmi výrazné
Plošné červené zabarvení: tělo láčky je při dobrém oslunění zcela tmavě fialové
Víčko: špičatě sevřené
Sloupek: není vyvinut
Počet pastí na růstovém vrcholu: 8 - 10
Vytrvalost láček v zimním období: láčky vytrvávají téměř celou zimu, zasychají jen mírně od konců.
Květ: žlutočervený
Množství semen v semeníku: 100
Kritická teplota v zimě: - 5°C


       
Tuto rostlinu jsem nalezl při revizi sbírky Ing. Vladimíra Sedláčka a dostal jsem ji od něj darem. Kříženec nepochybně vznikl spontánně, náhodným sprášením hmyzem. Ale z čeho?

       Rostlina vytváří poléhavé láčky, které se jen mírně vzpřimují od substrátu. Rostlina mě velmi zaujala tím, že vlastní tělo láčky je tmavě fialové, zatímco víčko, resp. koncová část a křídlo je žluté nebo žlutozelené. To je velmi zajímavá a atraktivní kombinace.

       Jaký je však původ křížence zůstane už záhadou. Na jeho vzniku se nepochybně účastnily druhy Sarracenia flava, S. minor, S. purpurea a S. psittacina. V jakém poměru a posloupnosti však sám nedokážu odhadnout. Jedna z hypotéz mi však přijde pravděpodobnější. Mohlo by se jednat o nějakou následnou genereci (např. F2) křížence S. (purpurea x flava) x (psittacina x minor), který byl v devadesátých letech ve sbírkách poměrně rozšířen. Štěpením takovéhoto hybrida by podobná rostlina vzniknout mohla.
       

       Kříženec bohužel není příliš vitální a dělí se jen neochotně. Z tohoto důvodu zatím není dostupný a v budoucnu se zřejmě rozšíří jen mezi opravdové zájemce o hybridní špirlice.
Zpět k ostatním hybridním špirlicím (Sarracenia)...         Na hlavní stránku...

Back to general level...         Main page...