Sarracenia (purpurea ssp. purpurea x flava var. flava)
x
purpurea ssp. venosa

Charakteristika:

Délka láček: 15 -20 cm
Průměr obústí: 4 - 5 cm
Postavení láček: Poléhavé, tvorba přízemní růžice
Základní zbarvení láček: zelené
Fenestrace: není vyvinuta
Žilkování: výrazné, červené
Plošné červené zabarvení: výrazné, zejména při dobrém oslunění
Víčko: okrouhlé až mírně srdčité
Sloupek: široký
Počet pastí na růstovém vrcholu: 6 - 9
Květ: růžový
Množství semen v semeníku: 150 - 200
Kritická teplota v zimě: - 5° C

Původ:


Obrázek zatím není k dipozici.
       
Matka
       
Otec
Sarracenia purpurea ssp. purpurea
x
flava var. flava
       
Sarracenia purpurea ssp. venosa

Tento hybrid byl vytvořen tak trošku z hecu. Sprášení jsem provedl v roce 2003 a základem byl základní kříženec S. prupurea ssp. purpurea x flava var. flava vytvořený mým kolegou Dr. Lukášem Fischerem a otcovskou rostlinou byla Sarracenia purpurea ssp. venosa původem od Martina Spousty.

       S Lukášem Fischerem jsme se při jedné z debat dostali na téma kříženců špirlic. Lukáš konstatoval, že na křížení zanevřel poté co provedl svůj první pokus, právě křížení Sarracenia purpurea ssp. purpurea a S. flava var. flava. Výsledek považuje za nevzhlednou rostlinu, u niž si cení pouze hezké a hojně vytvářené květy, které se hodí k řezu. S tím, že Lukášův hybrid je celkem nevzhledný souhlasím, ale druhým dechem jsem na jeho obranu musel konstatovat, že vzhledem k vitalitě a značným rozměrům může být vinikajícím materiálem pro některá další křížení. Abych své tvrzení dokázal a poněkud napravil reputaci onoho základního hybrida, provedl jsem dvě zpětná křížení a sice s S. purpurea ssp. venosa za účelem získání červených přisedlých rostlin a dále s S. flava var. ornata za účelem vytvoření vystoupavého, nápadně žilkovaného křížence.

       
       První ze vzniklých hybridů je prezentován právě na této stránce. Rostliny vytvářejí přízemní růžici baňatých láček, které se při dobrém oslunení zbarvují zcela do červena. Celkově tak rostlina připomíná botanickou Sarracenia purpurea, která ostatně tvoří 75% genetického základu křížence. Po S. flava kříženec dědil rychlejší růst, mírně protáhlejší láčky a náznaky srdčitosti víčka. Pasti dosahují délky 15 - 20 cm a víčko může být široké 5-6 cm. Květ křížence je růžový, velký 5-7cm.

       Při dobrém oslunění působí kříženec velmi dekorativně a může být ozdobou například na parapetu ozářeného okna.
       
Zpět k ostatním hybridním špirlicím (Sarracenia)...         Na hlavní stránku...

Back to general level...         Main page...