Hlavní stránka Prodej rostlin - eshop Návody na pěstování To nejlepší ze sbírky Info o sbírce Info o webu Facebook
English Fotografie a popisy Poradna Šlechtitelské novinky Obchodní spolupráce Výstavy Výzkum
Výstavy a další akce > Šlechtitelský workshop 2018

Výstavy a další akce


Nepenthes
lowii x clipeata
       

Šlechtitelský workshop - den otevřených dveří

sobota 28. 4. 2018
Horákov 156 - okres Brno venkov

       Srdečně Vás zveme na (již) čtvrtý ročník, šlechtitelského workshopu, který budeme pořádat v sobotu 28. 4. 2018 sídelní adrese v Horákově u Brna. Šlechtitelský workshop je jedinečná akce, kterou pořádáme jednou za dva roky v době, kdy kvete většina naší sbírky. Většina rostlin v tuto dobu sice ještě není plně narostlých, ale krátká doba kvetení dává unikátní možnost všem návštěvníkům akce vytvořit si po úvodní instruktáži vlastní semena podle svých nápadů a fantazie. V případě úspěchu je pak "opylovači" dostanou v obálce domů :-)
       Cílem akce je podpořit začínající i středně pokročilé zájemce o masožravé rostliny v jejich snaze o samostatné a úspěšné pěstování v amatérských podmínkách. Věříme, že pěstitel, který se o masožravky skutečně zajímá se nespokojí jen s rostlinou roboticky vypěstovanou v Holandsku a následně koupenou v zahradním centru. Snad každý zatouží po tom, aby jeho rostliny byly v takové kondici, aby mohly krásně vykvést. A pak je třeba opylovat a sklidit z nich vlastní semínka. A co teprve když vyklíčí... Tuto radost s vámi chceme sdílet a podporovat ji. Akce zahrnuje praktické ukázky toho jak rostliny opylovat, jak semínka sklízet, jak založit výsev a jak se následně postarat o malé semenáčky, aby z nich byly co nejdříve krásně rostliny, které splní Vaše pěstitelské sny.
       

Sarracenia
(leucophylla x oreophila)
x leucophylla

Přijďte se podívat jak se neskutečné rostliny stávají skutečnými!Program:
       10:00 - 11:00 prohlídka sbírky     (postupé shromažďování účastníků a následně začátek programu)
       11:00 - 14:00 přednáška 1. část - oběd - přednáška 2. část         (restaurace Pipuška - Horákov)
       14:30 - 16:00 praktická instruktáž + realizace vlastních křížení
       16:00 - 17:00 další praktické ukázky
       17:00 - ... konzultace, prodej rostlin a program dle zájmu účastníků.

Dozvíte se mimo jiné:
        * jak správně opylovat květy masožravých rostlin
               - prakticky si můžete zkusit opylovat: špirlice (Sarracenia), tučnice (Pinguicula), darlingtonie a snad i mucholapky (Dionaea)
               - teoreticky a na obrázcích ukážeme opylení: láčkovek (Nepenthes) nebo heliamphor
        * jak správně sklízet a uchovávat semena masožravých rostlin
        * jak zakládat a úspěšně vypěstovat výsevy (rychle, s co nejmenší úmrtností)
        * že šlechtění neznamená jen mezidruhové křížení - uvidíte jaké zajímavé rostliny lze získat křížením a selekcí rostlin v rámci jednoho druhu.
           ... jak lze například vytvořit Pinguicula laueana s co největším a nejkřiklavějším květem?
        * jak správně vybírat nejlepší rodiče pro vaše budoucí výsevy
        * jak se přenáší jednotlivé znaky, které se nám u rostlin líbí
        * jak vytvořit rostlinu plně podle vašich představ - především na modelu špirlic (Sarracenia) - např. jak vytvořit "S. leucophylla" s červeným krkem.
        * jak se registruje nový kultivar
        * představíme nově vyšlechtěné klony určené pro brzkou registraci na status kultivaru.
        * ... a také si ukážeme jak rostou kříženci, které jsme navrhli a zkřížili během prvního ročníku worshopu.


Dva různé klony Pinguicula laueana.
Mexické tučnice lze snadno opylovat
doma za oknem. Ukážeme si co vzešlo
z potomstva právě těchto dvou rostlin.


        Víte, že vyšlechtit mezinárodně uznaný kultivar lze i doma za oknem?
       Křížení Sarracenia purpurea x leucophylla, kterou jsem měl na jižním okně ve svém pokoji a S. minor var. okefenokeensis, která byla na západním okně chodby jsem provedl ve svých 16ti letech. Semenáčky rostly na východním okně mého pokoje a podařilo se mezi nimi vybrat jeden, který byl později platně registrován jako Sarracenia 'Rudolf II'Pár dalších ukázek nově vyšlechtěných rostlin zde...


       

Sarracenia 'Rudolf II'


Uvidíte a prakticky si vyzkoušíte vlastníma rukama:
        * Opylování špirlic a tučnic. Pokud se Vám sprášení podaří,
               získaná semena Vám na konci sezóny pošleme za cenu distribučních nákladů.
        * Kvete Vám doma špirlice a nemáte ji s čím opylovat? Dovezte si ji a opylujte si ji pylem z našich rostlin.
        * Pokvete Vám vaše rostlina o pár týdnů později? Vyberete si pyl, který si doma uložíte a použijete až Vaše rostlina vykvete.
        * ... ne vždy a všude můžete vidět stovky kvetoucích špirlic pohromadě :-)
   

Květy špirlic (Sarracenia)


Nechte se inspirovat a realizujte vlastní nápady!
        Nechte se inspirovat obrázkovým katalogem semen z letošní zimy nebo přednáškou, která je pro akci připravena a kde si ukážeme co vše je při křížení a šlechtění masožravých rostlin možné. Pro realizaci Vašich "šlechtitelských" nápadů budete moci použít pyly atraktivních a méně běžných botanických druhů, jako např. Sarracenia flava var. atropurpurea nebo S. alata var. nigropurpurea, slavných kultivarů, jako například S. ‚Adrian Slack', S. ‚Kateřina' nebo S. ‚Reptilian Rose' a nebo již dospělé výstupy z našeho šlechtitelského programu, jako např. S. ‚Přemysl Otakar I.' nebo nejnovější, ještě neregistrované výpěstky. Pyl těchto rostlin budete moci využít k opylení vlastních kvetoucích špirlic, které třeba dovezete z domova. A že Vám zrovna doma nic nekvete? Nevadí. Můžete použít jiné "volné" květy v našem skleníku, kterých v době konání akce pokvetou stovky. Až semena na podzim dozrají, pošleme Vám je domů v ceně distribučních nákladů.

A co se už povedlo v minulých letech?
        Nemůžeme nikoho nutit, ale... Během minulých ročníků si už více než 15 pěstitelů u nás vyzkoušelo vytvořit vlastní osivo a na podzim stejného roku jej od nás skutečně dostali. Bylo by hezké a pro další zájemce určitě motivující pochlubit se s výsledkem, alespoň zaslanou fotografií.
   


Nový kříženec:
S. 'Přemysl Otakar I.' x
purpurea ssp. venosa var. montana


Ukázkový projekt /
ukázková rostlina
   
Napište nám svůj nápad dopředu:
        Registrace předem sice není podmínkou účasti, ale je s výhodou. Pokud přemýšlíte o nějakém kultivaru snů (nejlépe špirlici), napište nám předem na info@sarracenia.cz . Pokusíme se Váš "projekt" rozpracovat v rámci přednášky a pokud nalezneme vhodné rodiče, pak i rovnou realizovat. První takový ohlášený projekt je "vytvoření co nejtmavší špirlice". Nebo jiný, ukázkový projekt: "Přál bych si rostlinu tvarem láček připomínající Sarracenia purpurea, ale s bílou fenestrací jako má Sarracenia leucophylla.


   

Ukázkový projekt /
ukázková rostlina


Poplatky:
        * registrace a účast: zdarma
        * oběd: guláš / řízek / grilovaná zelenina pro vegeteriány, pití dle nabídky restaurace za své :-)

Zvýhodněný prodej rostlin:
       Jako při všech dnech otevřených dveří nabídneme návštěvníkům 25% slevu oproti běžným katalogovým cenám z www.saracenia.cz . Členové Darwiniany a CCPS mohou navíc využít své klubové slevy 20% a mít tak rostliny skoro za polovic. Kromě zvýhodněných cen katalogových položek budou k dispozici též oddělky sbírkových rostlin, které běžně neprodáváme. Zde bude cena stanovena individuálně, dohodou s případnými zájemci.


Pro koho je program vhodný?
       Netřeba mít obavy z toho, že by byl program příliš odborný. Výklad bude veden srozumitelnou formou, nebudeme přece řešit "kruhový integrál". Program je vhodný pro začínající i pokročilé pěstitele, zkrátka pro všechny, kdo se nespokojí jen s "průmyslově" vychrlenou rostlinu z obchodu. Akce je šitá na míru těm, kdo chtějí pěstovat něco netradičního, nadprůměrně kvalitního a plnit si tak své pěstitelské sny.

Organizační podrobnosti:
       Předchozí registrace není povinná, budeme ale radši, když nám svoji účast ohlásíte předem na mail info@sarracenia.cz, abychom se mohli přibližně připravit na počet účastníků. Zvýhodněný prodej rostlin bude realizován především na základě předchozích objednávek, které nám zasílejte přes náš e-shop a nebo mailem. Dělení sbírkových špirlic na místě bude prováděno pouze s ohledem na tématický program. Z mucholapek si budete moci vybrat přímo na místě, k dispozici budou oddělky našich prémiových sbírkových klonů!

Spojení:
      Přestože sídlíme v malé obci, spojení k nám není o mnoho složitější než přímo do jihomoravské metropole. Z Brna k nám dojedete autobusem MHD 701, který vyjíždí ze zastávky Úzká (kousek od vlakového i autobusového nádraží). Autem je to podobně snadné, jelikož bydlíme poměrně blízko D1 - sjezdy 201 nebo 206 km přes benzínovou stanici a motorest Rohlenka. Podrobnosti v kontaktech